Technologia druku SLM wraz z przykładami wydruków

SLM to technologia druku 3D polegająca na spiekaniu proszków metali. Zasada działania maszyn drukujących w tej technologii jest bardzo podobna do technologii SLS, z tą różnicą, że występują tu podpory, które pełnią rolę kanałów odprowadzających ciepło podczas druku. Jakie przedmioty wydrukujemy na drukarce SLM? O tym poniżej.

Zasada działania drukarki SLM (Selective Laser Melting)

Sproszkowany metal przetapiany jest za pomocą bardzo precyzyjnego lasera, którego wiązka odbijana jest od płaszczyzny lustra i trafia w wyselekcjonowane miejsca na każdej kolejnej warstwie proszku. Grubość warstw mieści się w przedziale od 0,05 do 0,03 mm, chropowatość uzyskanych powierzchni wynosi mniej niż 20 µm, dlatego jest to technologia idealna do tworzenia bardzo skomplikowanych ale i precyzyjnych detali, o gładkich powierzchniach. Co więcej, gęstość wydruków 3D sięga 100%, wykazuje również wysoką izotropię, co przekłada się na dużą wytrzymałość drukowanych obiektów.

Co możemy wydrukować w technologii SLM?

Laserowe spiekanie proszków metali jest szczególnie przydatne w:

 

  • Jubilerstwie

Dzięki technologii SLM możemy tworzyć gotową biżuterię bez potrzeby tworzenia prototypów. Uzyskamy nią unikalne wzory biżuterii o bardzo wysokiej jakości powierzchni. Możemy drukować pojedyncze okazy, jak i małe serie.

 

  • Medycynie i stomatologii

Niektóre, z używanych w tej technologii, proszki metali wykazują biokompatybilność (np. stopy tytanu, czy stal nierdzewna), a więc mogą być używane do produkcji wszelkiego rodzaju implantów, protez ale także narzędzi chirurgicznych. W stomatologii są to korony, mostki, które wykazują się dużą trwałością. Co jednak najważniejsze, drukowane modele mogą być indywidualnie dopasowywane do fizjonomii pacjenta (zazwyczaj są to modele wysoce skomplikowane geometrycznie), a czas oczekiwania na gotowy produkt przez pacjenta jest o wiele mniejszy niż w przypadku wytwarzania tych samych części np. za pomocą technologii odlewniczej.

 

  • Branży motoryzacyjnej i lotniczej

Szczególne znaczenie ma tutaj wytwarzanie prototypów, ale także gotowych, pojedynczych lub niskoseryjnych wydruków części funkcyjnych, które muszą być odporne np. na korozję czy wykazywać się dużą wytrzymałością, np. na uderzenia.

 

  • Produkcji form i prototypów

Technologia SLM znajduje również szerokie zastosowanie w produkcji wszelkiego rodzaju form pod przyszłą produkcję innymi metodami wytwórczymi, a także prototypów we wspomnianych powyżej branżach. Wykorzystanie druku trójwymiarowego wpływa na zmniejszenie kosztów wyprodukowania form i prototypów oraz na znaczne skrócenie czasu ich produkcji.

W naszej firmie korzystamy z drukarki MLabCusing R. Materiały wykorzystywane do drukowania w tej technologii to: CL316L (stal nierdzewna), Ti6Al4V (stop tytanu) oraz CL80CU (brąz). Proszki metali szlachetnych sprowadzamy na specjalne życzenie naszych Klientów.

Poniżej przedstawiamy wydruki, wykonane w naszej firmie technologią SLM: